
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | FOR ENCODERS |
| Pitch Size | 1.5 mm |
| Configuration | Circular/Cylindrical connector |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Number of Pins | 3 Pin |
| Connector Type | Male |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Color | Black |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Size | 25 sq. mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Electrical Connector |
| Voltage | 12 V |
| Phase | Single Phase |
| Material | Aluminium |

Product Details:
| Connector Type | Male/Plug, Female/Jack |
| Contact Material | Silver |
| Configuration | Flat or ribbon Cable Connector |
| Brand | RTEX Mil Grade Connectors |
| Pin Material | Aluminium casting |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Contact Material | Brass |
| Brand | RTEX |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 12 V |