

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Current Rating | 6A |
| IP Rating | IP65 |
| Interlock Facility | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Pin | 3 Pin |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | RTEX ELECTRONICS |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Current Rating | 6A |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | RTEX ELECTRONICS |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Connector Type | Female/Jack, Male/Plug |
| Shape | Round |
| Configuration | Circular/Cylindrical connector |
| Brand | RTEX |
| Pin Material | Brass,Steel Alloys |
| Number of Pins | 8,12. 16 |
Additional Information: