

Product Details:
| Pin Type | 2 Pin - 52 Pin |
| Interlock Facility | No |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Military Cadmium Colour |
| Brand | RTEX MS SERIES |
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Pin Type | 2 Pin |
| Current Rating | 16 A |
| IP Rating | IP65 |
| MCB Protected | No |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 230 V |
| Phase | Single Phase |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Pin Type | 2 Pin |
| Current Rating | 16 A |
| IP Rating | IP65 |
| MCB Protected | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Red |